Piteå tidningen logotyp

Torsdag 24 juli 2014 Vecka 30

Kontaktinformation

Adress:
Piteå-Tidningen
Box 193
941 24 PITEÅ
Telefon: 0911-645 00 (vxl)
E-post: redaktionen@pitea-tidningen.se

 
Webredaktionen
Telefon: 0911-645 20
E-post: webbredaktion@
pitea-tidningen.se



Problem med
e-tidningen?

E-post: webbredaktion@pitea-tidningen.se

Redaktionen
Nyhetschef (dagtid): 0911-645 10
Nattredaktör (kvällstid): 0911-645 05
Tipstelefon: 0911-646 00
SMS/MMS: 720 18
(inled med PT Tips eller PT Bild)
E-post: redaktionen@pitea-tidningen.se

Inte fått tidningen?
Tidningstjänst: 010-43 666 42
Abonnemang (efter 08.00): 0911-646 20

Vill du prenumerera
på tidningen?
Telefon: 0911-646 20
E-post: abonnemang@pitea-tidningen.se
Vill du annonsera?
Telefon: 0911-645 00

Sponsring
Här ansöker du om sponsring

 


De flesta av PT:s anställda kan kontaktas direkt via telefon eller e-post. E-postadressen är oftast uppbyggd enligt principen förnamn.efternamn@pitea-tidningen.se. För att komma i kontakt med en speciell avdelning - använd direktkontakt nedan.

Annons

Eva Lindberg, försäljningschef
0911-645 59, 070-209 10 70, eva.lindberg@pitea-tidningen.se

Majken Bergman, mediesäljare
0911-645 64, 070-665 98 58, majken.bergman@pitea-tidningen.se

Tomas Holmgren, produktansvarig 24Norrbotten/webb
0911-645 39, 070-282 53 43, tomas.holmgren@pitea-tidningen.se

Haidie Lundman, mediesäljare
0911-645 79,070-229 77 00, haidie.lundman@pitea-tidningen.se

Eva Rönnbäck, mediesäljare
0911-645 72, 070-665 98 54, eva.ronnback@pitea-tidningen.se

Olof Berggren, mediesäljare
0911-645 56, 070-672 39 82, olof.berggren@pitea-tidningen.se

Kenth Rånes, mediesäljare
0911-645 58, 070-577 09 46, kenth.ranes@pitea-tidningen.se

Margette Johansson, atalje/webbproduktion
0911-645 69, margette.johansson@pitea-tidningen.se

Magnus Wahlberg, projektledare
0911-645 78, 070-320 44 17, magnus.wahlberg@pitea-tidningen.se

Företagsledning

Bengt Larsson, redaktionschef och stf ansvarig utgivare
0911-645 92, 070-226 88 18, bengt.larsson@pitea-tidningen.se

Matti Lilja, tidningschef (ansvarig utgivare)
0911-645 90, matti.lilja@pitea-tidningen.se

Eva Lindberg, försäljningschef
0911-645 59, 070-209 10 70, eva.lindberg@pitea-tidningen.se

Maria Lundqvist, marknadsansvarig
0911-645 81, 070-586 45 81, maria.lundqvist@pitea-tidningen.se

Sebastian Sandsten, ekonomichef
0911-645 80, 076-785 76 05, sebastian.sandsten@pitea-tidningen.se

Annica Pettersson, chef kundtjänst
0911-645 67, 070-587 85 67, annica.pettersson@pitea-tidningen.se

Ekonomi

Sebastian Sandsten, ekonomichef
0911-645 80, 076-785 76 05, sebastian.sandsten@pitea-tidningen.se

Anki Lundquist, ekonomiassistent
0911-645 60, anki.lundquist@pitea-tidningen.se

Marianne Öhman, ekonomiassistent
0911-645 76, marianne.ohman@pitea-tidningen.se

Marknad

Maria Lundqvist, marknadsansvarig
0911-645 81, 070-586 45 81, maria.lundqvist@pitea-tidningen.se

Fastighet

fastservice@pitea-tidningen.se

Sebastian Sandsten, ekonomichef
0911-645 80, 076-785 76 05, sebastian.sandsten@pitea-tidningen.se

Torbjörn Broström, vaktmästare
0911-645 89, 070-575 62 95, torbjorn.brostrom@pitea-tidningen.se

Staffan Lindström, vaktmästare
0911-645 89, 070-236 65 08, 070-211 07 84, staffan.lindstrom@pitea-tidningen.se

Ledare

ledare@pitea-tidningen.se

Bengt-Urban Fransson, politisk chefredaktör
0911-645 91, 0730-40 45 28, bengt-urban.fransson@pitea-tidningen.se

Redaktionsledning

Matti Lilja, tidningschef (ansvarig utgivare)
0911-645 90, matti.lilja@pitea-tidningen.se

Bengt Larsson, redaktionschef och stf ansvarig utgivare
0911-645 92, 070-226 88 18, bengt.larsson@pitea-tidningen.se

Anders Thelin, nyhetschef
0911-645 26, 070-320 69 92, anders.thelin@pitea-tidningen.se

Christer Norén, produktionschef
0911-645 11, 070-260 10 10, christer.noren@pitea-tidningen.se

Per Sandberg
, sportchef
0911-645 41, 070-260 41 23, per.sandberg@pitea-tidningen.se

Elin Johansen, Digital redaktör
0911-645 12, 070-374 40 81, elin.johansen@pitea-tidningen.se

Jan Lundquist, redaktionssekreterare
0911-645 24, 070-628 96 15, jan.lundquist@pitea-tidningen.se

Redaktion

NYHETSCHEF 0911-645 10
redaktionen@pitea-tidningen.se


Annika Lahti
, reporter
0911-645 19, 070-260 10 08, annika.lahti@pitea-tidningen.se

Christer Norén, produktionschef
0911-645 11, 070-260 10 10, christer.noren@pitea-tidningen.se

Christina Simma, nattredaktör
0911-645 07, 070-260 10 00, christina.simma@pitea-tidningen.se

Dan Marklund, nattredaktör
0911-645 06, dan.marklund@pitea-tidningen.se

Anders Thelin, nyhetschef
0911-645 26, anders.thelin@pitea-tidningen.se

Sofia Högberg, reporter
0911-645 28, 070-214 71 73, sofia.hogberg@pitea-tidningen.se

Emma Garpebring, reporter
0911-645 27, 070-357 24 42, emma.garpebring@pitea-tidningen.se

Urban Edin, allmän- och samhällsreporter
0911-645 29, 070-640 06 61, urban.edin@pitea-tidningen.se

Jan Westerberg
, reporter
0911-645 22, 070-260 10 15, jan.westerberg@pitea-tidningen.se

Torbjörn Carlsson, reporter
0911-645 23, 070-260 10 13, torbjorn.carlsson@pitea-tidningen.se

Jenny Lindhammar, redigerare, tf nattredaktör
0911-645 09, 070-260 10 14, jenny.lindhammar@pitea-tidningen.se

Laila Bäckström, reporter
0911-645 25, laila.backstrom@pitea-tidningen.se

Mari Gustafsson, reporter
0911-645 14, 070-260 40 47, mari.gustafsson@pitea-tidningen.se

Joel Gustafsson, reporter
0911-645 54, 070-273 45 68, joel.gustafsson@pitea-tidningen.se

Gunnel Ekman, allmänreporter
0911-645 21, 070-260 10 07, gunnel.ekman@pitea-tidningen.se

Catrin Renlund, allmän- och webbreporter
0911-645 16, 070-640 66 86, catrin.renlund@pitea-tidningen.se

Gunnar Westergren, fotograf/webbreporter
0911-645 37, 070-665 98 56, gunnar.westergren@pitea-tidningen.se

Ylva Forslund, allmän- och webbreporter
0911-645 17, ylva.forslund@pitea-tidningen.se

Jenny Narvesjö, videoreporter
0911-645 51, 070-260 10 16, jenny.narvesjo@pitea-tidningen.se

Marita Nilsson, redigerare
0911-645 08, marita.nilsson@pitea-tidningen.se

Elin Johansen, Digital redaktör
0911-645 12, 070-374 40 81 elin.johansen@pitea-tidningen.se

Jens Ökvist, Tv-reporter/fotograf
0911-645 35, 070-233 13 98, jens.okvist@pitea-tidningen.se

Foto

0911-645 30
foto@pitea-tidningen.se

Sanna Eriksson, fotograf
0911-645 31, 070-260 10 11, sanna.eriksson@pitea-tidningen.se

Maria Johansson, fotograf
0911-645 34, 070-665 98 59, maria.johansson@pitea-tidningen.se

Robert Lundberg, fotograf
0911-645 32, 070-260 10 09, robert.lundberg@pitea-tidningen.se

Gunnar Westergren, webbreporter/fotograf
0911-645 33, 070-665 98 56, gunnar.westergren@pitea-tidningen.se

Jens Ökvist, tv-reporter/fotograf
0911-645 35, 070-233 13 98, jens.okvist@pitea-tidningen.se

Sport

0911-645 40
sporten@pitea-tidningen.se


Per Sandberg, sportchef
0911-645 41, 070-260 41 23, per.sandberg@pitea-tidningen.se

Staffan E Johansson, reporter/redigerare
0911-645 43, 070-260 10 03, staffan.e.johansson@pitea-tidningen.se

Kenneth Sandström, reporter/redigerare
0911-645 42, 070-260 10 02, kenneth.sandstrom@pitea-tidningen.se

Micke Lindgren, reporter/redigerare
0911-645 44, 070-260 10 04, micke.lindgren@pitea-tidningen.se

Bosse Lundkvist, travexpert
070-557 90 23, sporten@pitea-tidningen.se

Insändare

insandare@pitea-tidningen.se

Susanne Rådlund, insändarredaktör
0911-645 15, susanne.radlund@pitea-tidningen.se


Debatt

debatt@pitea-tidningen.se

Susanne Rådlund, debattredaktör
0911-645 15, susanne.radlund@pitea-tidningen.se


Nära dig

familjenytt@pitea-tidningen.se

Jan Lundquist, redaktör
0911-645 24, 070-628 96 15, jan.lundquist@pitea-tidningen.se

Kultur och Nöje

Anders Sandlund, nöjesredaktör
0911-645 13, 070-260 10 05, anders.sandlund@pitea-tidningen.se

Karina Sundkvist, kulturredaktör
0911-645 18, 070-260 10 19, karina.sundkvist@pitea-tidningen.se

Barnsidan

pelle.tott@pitea-tidningen.se

Sanna Eriksson, barnredaktör
0911-645 31, 070-260 10 11, sanna.eriksson@pitea-tidningen.se

UNG

ung@pitea-tidningen.se

Sanna Eriksson, UNG-redaktör
0911-645 31, 070-260 10 11, sanna.eriksson@pitea-tidningen.se

Lokalredaktionen Älvsbyn

alvsbyn@pitea-tidningen.se

Christoffer Markström, reportervikarie
0929-557 23, christoffer.markstrom@pitea-tidningen.se

Kundtjänst

Prenumeration

kundservice@pitea-tidningen.se

Annonser

annonsbokningar@pitea-tidningen.se

Annica Pettersson, chef kundtjänst
0911-645 67, 070-587 85 67, annica.pettersson@pitea-tidningen.se

Malin Hedqvist, kundtjänst
0911-646 66, malin.hedqvist@pitea-tidningen.se

Pernilla Malmström, kundtjänst
0911-646 52, eva.hedstrom@pitea-tidningen.se

Nära dig

Här skickar du in texter till Nära dig.

Insändare

Här kan du skicka in insändare för publicering i PT.

Debatt

Här kan du skicka in debatt för publicering i PT.

Tummen upp

Här skickar du in Tummen upp.

Nappataget

Här skickar du in din fångstrapport.


Köp/läs e-tidningen här

  

Bilaga

Senaste blogginläggen

Charter
LMS
Hotel